V Forum Młodych Chemików - podsumowanie

W dniach 8-11 września 2016 r. odbyło się V Forum Młodych Chemików. Konferencja była prowadzona pod egidą Gdańskiej Chemii Akademickiej, a jej organizatorami był Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej i Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. W pracach Komitetu Organizacyjnego z ramienia naszego Wydziału uczestniczyli: prof. dr hab. inż. Marek Kwiatkowski, dr Henryk Myszka i dr Waldemar Nowicki. Impreza była objęta honorowym patronatem JM Rektorów obu uczelni oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

vfmch

logo

Forum Młodych Chemików, przeznaczone dla wybitnych uczniów szkół średnich, powstało z inicjatywy Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Dotychczas FMCh odbyły się w Krakowie (UJ), Lublinie (UMCS), Wrocławiu (UWr) i Warszawie (UW, PW). Uczniowie szkół średnich uczestniczący w Forum zostali wybrani przez 13 Okręgowych Komitetów Olimpiady Chemicznej.

W V FMCh wzięło udział ok. 130 uczniów, którzy wygłosili 12 komunikatów ustnych i zaprezentowali około 80 posterów. Wystąpienia młodzieży były uzupełnione 4 wykładami plenarnymi, wygłoszonymi przez 2 pracowników z WCh PG i 2 z WCh UG. Z naszego Wydziału, wykład pt. „Przypadkowe odkrycia w nauce” wygłosiła prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska oraz dr Artur Sikorski pt. „Inżynieria kryształów – wróżenie z fusów, czy nadzieja przyszłości?”.

Podczas V FMCh zostały zorganizowane również warsztaty chemiczne, które odbywały się w piątek (09.09.) i sobotę (10.09.), w godzinach popołudniowych. Każdego dnia uczestniczyło w nich po 50 uczniów. Warsztaty odbywały się w pracowniach studenckich, w Katedrze Chemii Ogólnej i Nieorganicznej – pt. „Pierwiastki i związki chemiczne”, w Katedrze Chemii Analitycznej – pt. „Analiza kationów i anionów” i w hali technologicznej Katedry Technologii Środowiska – pt. „Nanocząstki w medycynie, kosmetologii, biotechnologii i ochronie środowiska”. Warsztaty prowadzili pracownicy i doktoranci naszego Wydziału: dr inż. Anna Malankowska, dr inż. Krzysztof Żamojć, mgr Anna Barabaś, mgr Justyna Bednarko, mgr Anna Cirocka i mgr Natalia Czechowska. Nad ich przebiegiem czuwali pracownicy Wydziału wchodzący w skład komitetu organizacyjnego tej konferencji.

W ostatnim dniu konferencji swoją działalność zaprezentowały dwa studenckie koła naukowe chemików, w tym Naukowe Koło Chemików UG. Prezentację, wraz z filmem o swojej działalności, przedstawili wiceprezesi naszego Koła: Daria Post i Bartosz Jaroszewski.

Więcej informacji o V FMCh znajduje się na stronie: http://fmch.chem.pg.edu.pl/

Zdjęcie w galerii

Submitted on Tuesday, 13. September 2016 - 11:03 by Andrzej Nowacki Changed on Tuesday, 13. September 2016 - 11:10 by Andrzej Nowacki